Кондитер

Кондитер – це професійний кухар, що створює кондитерські вироби, десерти, та іншу запечену їжу. Представників цієї професії можна зустріти у великих готелях, ресторанах і пекарнях. Рідше кондитером називається людина, чий бізнес пов’язаний з продажем кондитерських виробів.

Кондитер займається приготуванням різних видів тіста, начинок, кремів по заданій рецептурі, випікає і прикрашає продукцію. Більша частина робіт кондитера виконується вручну за допомогою спеціальних інструментів, перетворюючи професію кондитера в мистецтво.

Кондитер – це складна професія яка потребує не лише естетичного смаку та художніх здібностей від робітника, але багатьох знань та вмінь, передбачає як ручну, так і механізовану роботу за допомогою автоматичних приладів та устаткування. Кондитер проводить дуже багато різноманітних операцій: фільтрацію, вимірювання, виготовлення тіста, випікання тощо. Професія кондитера – широка та змістовна, праця кропітка і важка, яка потребує багато зусиль, напруження, натхнення, творчого пошуку.

Історія виникнення професії

Однією з версій появи терміна «кондитер» є його походження від італійського дієслова «кандіере» (варити в цукрі). Кухарі-італійці завоювали всесвітню славу своїми вишуканими солодощами ще з XV-XVI століть. Але також безперечно, що самі італійці запозичили секрети цього ремесла у арабів, які навчилися отримувати кристалічний цукор ще з 800-х рр.

Якщо і далі заглиблюватися в історію походження професії, то з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що перші секрети кондитерської майстерності араби запозичили у представників більш давньої цивілізації – індусів  З древнього епосу Індії відомо, що там з незапам’ятних часів уміли виготовляти різні солодощі з цукрової тростини.

А ось шоколад потрапив в Європу з відкриттям Колумбом Америки. Першими кондитерські вироби з цієї екзотичної рослини спробували іспанські конкістадори, якими їх пригощали індіанці майя, але так як натуральний шоколад є гірким, то, напевно, майя не можна назвати першими кухарями-кондитерами, тому що всім відомий смак шоколадні вироби придбали вже в Європі.

Позитиви і негативи.

Маг і чарівник, який віртуозно готує різні солодощі – від тістечок до тортів, а також різні солодкі десерти – це і є кухар-кондитер. Тобто кухар-кондитер – це фахівець з приготування солодких ласощів. Кондитер – професія творча, свої шедеври він може готувати за рецептом і без такого, виготовляючи як традиційні солодкі страви, так і вигадуючи нові, з незвичайними та оригінальними поєднаннями смаків і запахів. Кухар-кондитер готує тісто – готує борошно, замішує, якщо потрібно – збиває, розгортає; готує начинки-наповнювачі: джеми, муси, креми; перевіряє масу готового виробу, визначає його калорійність.

Необхідним професійним умінням кондитера є вміння визначати з вигляду, запаху і смаку якість продуктів, які він використовує. Спеціаліст повинен знати все про хімічні і органічні властивості цих продуктів, щоб уміти гармонійно поєднувати компоненти виробів, і щоб у виробі їх властивості та запахи не суперечили один одному, а також знати, чим замінити необхідний інгредієнт, якого немає в наявності.
Необхідним професійним умінням кухаря-кондитера також є досконале знання обладнання та інструментів для роботи і вміння їх правильно і безпечно використовувати.

Для естетичного оформлення готових виробів кондитер повинен володіти розвиненим художнім смаком і деякими конструктивними навичками – тільки в цьому випадку десерт буде красивим і буде викликати позитивні емоції і бажання його придбати.

Позитиви:

 1. Для початку навчання на кухаря-кондитера не потрібно мати повну середню освіту (тобто досить мати неповну – закінчити 9 класів).
 2. Професія має великий попит на ринку праці. На приватних замовленнях також можна непогано заробляти – ювілеї, весілля, дні народження та інші сімейні свята.
 3. Кондитер – це професія з хорошою середньою заробітною платою.
 4. Професія динамічна та творча.
 5. У кондитера можна вважати вирішеною проблему харчування на роботі (професійний гумор).

 Негативи:

 1. Робота в некомфортних умовах – закрите задушливе приміщення, високі температури, тому що робоче місце кондитера біля гарячої плити, духової печі.
 2. Робота пов’язана з великою фізичною напругою. Основний робочий час кухар-кондитер проводить на ногах, велике навантаження також доводиться на руки.
 3. Необхідність дегустації в процесі роботи можуть привести до набору зайвої маси тіла.

Навчальні заклади, де навчають цієї професії

Придбати цю спеціальність і стати справжнім «профі» можна після навчання в спеціалізованому ПТНЗ, як наприклад у Щастинському відділенні ВП «РПЦО ЛНУ імені Тараса Шевченка».

Цю ж спеціалізацію можна отримати в профільних навчальних закладах, поступово на спеціальностях, які називаються: «Технологія продукції громадського харчування» та «Технологія хліба, кондитерських і макаронних виробів».

Вища освіта в сфері кондитерської справи можна отримати в вузах, які ведуть набір студентів за перерахованими спеціальностями.

Обов’язки. Кому підходить така робота

Для ближчого знайомства з професією наведемо основні положення з типового набору обов’язків кухаря-кондитера, які завжди перераховують в посадових інструкціях:

 1. Швидка і якісна підготовка сировини (первинна обробка);
 2. Точне зважування сировини відповідно до рецептури;
 3. Швидке і якісне приготування різноманітних видів тіста. Суворе дотримання правил приготування та санітарних норм, правил особистої гігієни;
 4. Точне дотримання норм витрати інгредієнтів;
 5. Перевірка маси готових виробів і страв для визначення недовіса або переваги;
 6. Утримування робочого місця в ідеальній чистоті;
 7. Участь в конкурсах, розважальних і рекламних заходах;
 8. Регулярно раз на півроку проходити медичний огляд;
 9. Знати все про терміни і умови зберігання готової продукції, а також інгредієнтів; досконально вивчити вплив хімічної та органічної структури готових кондитерських виробів на людський організм. Вільно володіти інформацією про калорійність десертів, кількості в них білків, вітамінів, вуглеводів і жирів.

Як бачите, вимоги строгі і серйозні. Далі необхідно зазначити наступне: успішним в цій професії можна стати незалежно від статі і віку. Але, з іншого боку, ця робота вимагає і деяких специфічних якостей особистості. Спробуємо їх коротко і чітко сформулювати: професія кухаря-кондитера вимагає творчого підходу до роботи і в той же час скрупульозного і педантичного її виконання.

Стикаючись з різними продуктами рослинного і тваринного походження, необхідно строго зберігати своє робоче місце в чистоті, майже  до стерильної, і особисто самому при цьому в будь-яких умовах і обставинах бути тотально охайним. І ще одна особливість повинна бути властива представникам цієї професії – вони повинні бути ласунами і дуже любити готувати.

Оплата праці, кар’єрні перспективи і проблеми працевлаштування

Знайти роботу за фахом випускникам кулінарних вузів і коледжів, як правило, нескладно: з навчальними закладами такої спрямованості часто укладають контракти різні кафе, ресторани, великі і маленькі торговельні мережі та виробничі підприємства.

Якщо кухар-кондитер працює в кулінарному відділі супермаркету або на кондитерській фабриці, зарплата його стандартна і її середній розмір можна дізнатися в довідковому галузевому виданні, та й вимоги до його професійних  умінь і навичок не виходять за межі виготовлення стандартного асортименту цих виробництв, що недостатньо для подальшого професійного зростання.

Тому після набуття фаху в навчальному закладі починати свою кар’єру в цій сфері краще в вузькопрофільній кондитерській фірмі, так як тільки в такому місці молодий фахівець може придбати ті професійні навички, які дозволять в подальшому зайняти престижне місце з високою зарплатою і навіть можливістю влаштується за фахом за кордоном.

Не варто нехтувати також приватними замовленнями (від сусідів, знайомих, далеких родичів), так як це дає можливість починаючому кондитерові підвищувати свою майстерність, освоювати нові рецепти і отримувати непоганий додатковий заробіток. Все перераховане вище підвищує вашу конкурентоспроможність на ринку праці.

 

Перспективи працевлаштування за кордоном

Якщо молодий початківець кондитер прислухався до наших порад, доклав усіх зусиль для вдосконалення своєї професійної майстерності, досяг певних успіхів у своїй професії, володіє необхідними моральними якостями, то у нього є всі шанси отримати добре оплачувану роботу за кордоном. Чи не менше таких шансів і у фахівців з великим стажем і великим досвідом роботи в цій сфері. Для цього треба звернутися у фірму, яка займається пошуком такої роботи для своїх клієнтів.