- Професія: 8331 Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва
- Кваліфікація: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії А1
- Кваліфікаційна характеристика
Завдання та обов’язки. Самостійно виконує сільськогосподарські та інші механізовані роботи на колісних і гусеничних тракторах з потужністю двигуна до 73,5 кВт (до 100 к. с.), сільськогосподарських машинах, що агрегатуються з тракторами цієї потужності згідно з вимогами агротехніки та агротехнології. Комплектує машинно-тракторні агрегати. Виконує транспортні роботи на тракторах з дотриманням правил дорожнього руху та правил перевезення вантажів.
Виконує щозмінне технічне обслуговування та періодичне технічне обслуговування тракторів, сільськогосподарських машин, на яких працює. Визначає несправності тракторів, причіпних і начіпних знарядь та інших машин, що з ними агрегатуються, усуває їх. Самостійно виконує технологічні регулювання робочих органів сільськогосподарських та інших машин і пристроїв до них.
Читає нескладні машинобудівні креслення, схеми, користується інструкціями з експлуатації машин. Раціонально використовує паливно-мастильні, гумо-технічні та інші експлуатаційні матеріали і запасні частини. Виконує слюсарні роботи середньої складності з технічного обслуговування та ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин, що з ними агрегатуються. Ремонтує, складає і регулює вузли та агрегати середньої складності тракторів і сільськогосподарських машин із заміною окремих частин і деталей. Готує трактори, сільськогосподарські та інші машини і знаряддя до зберігання.
Дотримується правил і норм з охорони праці.
Повинен знати: правила, способи й особливості виконання сільськогосподарських та інших робіт машинно-тракторними агрегатами згідно з вимогами агротехніки та агротехнології; будову, принцип дії колісних і гусеничних тракторів; вимоги до комплектування машинно- тракторних агрегатів для виконання механізованих робіт; ознаки та причини основних несправностей тракторів, сільськогосподарських та інших машин і способи їх усунення; системи технічного обслуговування, ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин; правила дорожнього руху та перевезення вантажів; правила зберігання та способи захисту від корозії тракторів, сільськогосподарських і інших машин; основи організації, оплати праці й соціально-трудових відносин у сільськогосподарському виробництві; основні властивості паливно-мастильних матеріалів та охолоджувальних рідин; способи виконання слюсарних робіт під час технічного обслуговування та ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин, що з ними агрегатуються; методи виявлення і способи усунення дефектів у роботі машин та окремих агрегатів, зміст і правила оформлення первинних документів з обліку роботи машин (облікового листа тракториста-машиніста, шляхового листа та інших документів); норми виробітку і витрати паливно-мастильних матеріалів на виконання основних механізованих робіт, шляхи зниження собівартості виконуваних робіт, методи та засоби підвищення продуктивності праці; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки під час експлуатації та обслуговування тракторів, сільськогосподарських та інших машин, вимоги законодавства з питань охорони навколишнього природного середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або професійно-технічне навчання за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва. Кваліфікаційна атестація на право керування машинами категорії А 1. Без вимог до стажу роботи. Наявність кваліфікаційного посвідчення на право керування тракторами цієї категорії.
4.Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії А1
4.1. При вступі на навчання – повна або базова загальна середня освіта
4.3. Після закінчення навчання – повна або базова загальна середня освіта, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії А1.
- Сфера професійного використання випускника:
КВЕД ДК 009:2010: 01 Сільське господарство, 02 Лісове господарство та лісозаготівлі; 41 Будівництво
- Специфічні вимоги
6.1. Вік: прийняття на роботу здійснюється після закінчення строку навчання відповідно до законодавства.
6.2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених наказом МОЗ України № 256 від 29.12.1993).
6.3. Медичні обмеження.
- Професія: 8331 Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва
- 2. Кваліфікація: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії А 2
- Кваліфікаційна характеристика
Завдання та обов’язки.
Самостійно виконує сільськогосподарські та інші механізовані роботи на колісних і гусеничних тракторах з потужністю двигуна понад 73,5 кВт (понад 100 к.с.), сільськогосподарських машинах, що агрегатуються з тракторами цієї потужності відповідно до вимог агротехніки та агротехнології. Виконує щозмінне технічне обслуговування тракторів, сільськогосподарських машин, які експлуатує. Визначає несправності тракторів, причіпних знарядь і машин, що з ними агрегатуються, усуває їх. Самостійно виконує технологічні регулювання робочих органів сільськогосподарських та інших машин і пристроїв до них. Виконує слюсарні роботи середньої складності з технічного обслуговування та ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин, що з ними агрегатуються.
Повинен знати: способи і особливості виконання сільськогосподарських та інших робіт машинно-тракторними агрегатами відповідно до вимог агротехніки й агротехнології; експлуатаційні регулювання тракторів, сільськогосподарських та інших машин, що агрегатуються з тракторами цієї категорії; будову, принцип дії, вимоги до комплектування машинно-тракторних агрегатів для виконання механізованих робіт; ознаки та причини основних несправностей тракторів, сільськогосподарських та інших машин і способи їх усунення; системи технічного обслуговування та ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин; правила дорожнього руху та перевезення вантажів; способи виконання слюсарних робіт під час експлуатації, технічного обслуговування і ремонту тракторів, сільськогосподарських та інших машин; технологічні регулювання сільськогосподарських та інших машин, що агрегатуються з тракторами цієї потужності.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або професійно-технічне навчання за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва. Кваліфікаційна атестація на право керування машинами категорії А 2. Наявність кваліфікаційного посвідчення на право керування тракторами цієї категорії. За умови продовження первинної професійної підготовки в професійно-технічних навчальних закладах І, ІІ та ІІІ атестаційних рівнів без вимог до стажу роботи; за умови підвищення кваліфікації стаж роботи за професією «Тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва» категорії А1 не менше 1 року.
Приклади робіт
- Виконувати операції технічного обслуговування сільськогосподарської техніки.
- Виконувати ремонт тракторів агрегатним методом та нескладний ремонт робочих органів сільськогосподарських машин.
- Виконувати дефектування робочих органів техніки.
- Проводити комплектування та підготовку МТА для виконання сільськогосподарських та інших робіт.
- Виконувати технологічні операції:
- основного і передпосівного обробітку грунту;
- посіву та посадки сільськогосподарських культур;
- внесення добрив та ядохімікатів;
- обробітку посівів.
- Виконувати транспортні роботи.
- Виконувати операції з зберігання сільськогосподарської техніки.
- Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти
4.1. При вступі на навчання – повна або базова загальна середня освіта
4.3. Після закінчення навчання – повна або базова загальна середня освіта, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії А2.
- Сфера професійного використання випускника:
КВЕД ДК 009:2010: 01 Сільське господарство. 02 Лісове господарство та лісозаготівлі. 41 Будівництво
- Специфічні вимоги
6.1. Вік: прийняття на роботу здійснюється після закінчення строку навчання відповідно до законодавства.
6.2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених наказом МОЗ України № 256 від 29.12.1993).
6.3. Медичні обмеження.
- Професія: 8331 Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва
- Кваліфікація: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії В1
- Кваліфікаційна характеристика
Завдання та обов’язки.
Самостійно виконує сільськогосподарські (збиральні) роботи на самохідних зерно- і кукурудзозбиральних комбайнах згідно з вимогами агротехніки та агротехнології. Виконує слюсарні роботи середньої складності під час експлуатації, технічного обслуговування та ремонту комбайнів. Дотримується правил дорожнього руху та правил технічної експлуатації самохідних зерно- і кукурудзозбиральних комбайнів. Додержується правил і норм з охорони праці, виробничої санітарії, особистої гігієни та пожежної безпеки.
Повинен знати: правила, способи і особливості виконання збиральних робіт на зерно- і кукурудзозбиральних комбайнах згідно з сучасними вимогами агротехніки та агротехнології; будову, принцип дії, правила їх технічної експлуатації; шляхи та засоби запобігання втратам зерна під час збирання врожаю; основні види регулювання різального та молотильного агрегатів комбайнів; способи виконання слюсарних робіт, шляхи відновлення зношених вузлів та агрегатів під час технічного обслуговування та ремонту зерно- і кукурудзозбиральних комбайнів; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або професійно-технічне навчання за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва. Кваліфікаційна атестація на право керування машинами категорії В1. Наявність кваліфікаційного посвідчення на право керування тракторами цієї категорії. За умови продовження первинної професійної підготовки в професійно-технічних навчальних закладах І, ІІ та ІІІ атестаційних рівнів без вимог до стажу роботи; за умови підвищення кваліфікації стаж роботи за професією «Тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва» категорії А1 не менше 1 року.
Приклади робіт
- Оцінювати технічний стан робочих органів комбайнів.
- Виконувати операції технічного обслуговування комбайнів.
- Виконувати операції з технологічного налагодження комбайна.
- Виконувати операції із переобладнання зернозбиральних комбайнів для збирання різних культур за різними технологіями.
- Керувати комбайнами.
- Виконувати технологічні операції на зернозбиральних комбайнах:
- з жаткою, у тому числі з автоматичним керуванням висоти зрізу, для збирання зернових та зернобобових культур;
- з жаткою для збирання кукурудзи на зерно;
- з платформою-підбирачем для підбирання валків хлібної маси з покосів;
- з жаткою для збирання соняшнику;
- з пристроями для збирання насінників трав;
- з пристроями для збирання гречки та проса;
- з пристроями для збирання гірчиці та ріпаку;
- з жаткою для збирання сої.
- Виконувати технологічні операції на кукурудзозбиральних комбайнах:
- збирання кукурудзи на зерно в качанах.
- збирання кукурудзи на зерно з обмолотом качанів.
- Визначати продуктивність комбайнів та витрати пального.
- Визначати несправності комбайнів та усувати їх.
- Виконувати операції з зберігання комбайнів.
- Виявляти і усувати несправності з проведенням ремонту середньої складності вузлів і агрегатів комбайна.
- Проводити щоденне технічне обслуговування та ТО під час постановки на довготривале зберігання.
- Проводити калібрування жатки комбайна.
- Підбирати і проводити заміну підбарабання молотильного апарату, в залежності від культури, що збирається.
- Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти
4.1. При вступі на навчання – повна або базова загальна середня освіта.
4.2. При підвищенні кваліфікації
стаж роботи за професією тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва категорії А1 не менше 1 року
4.3. Після закінчення навчання – повна або базова загальна середня освіта, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії В1.
4.3 Мати медичну довідку встановленого зразка.
- Сфера професійного використання випускника
КВЕД ДК 009:2010: 01.50 Змішане сільське господарство,41 Будівництво 6.
- Специфічні вимоги
6.1. Вік: прийняття на роботу здійснюється після закінчення строку навчання відповідно до законодавства.
6.2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених наказом МОЗ України № 256 від 29.12.1993).
6.3. Медичні обмеження.
Професійна кваліфікація: слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 2 (1-2) розряду
- Кваліфікаційна характеристика 1-й розряд
Завдання та обов’язки. Розбирає прості вузли сільськогосподарських машин і тракторів. Обпилює зовнішні і внутрішні поверхні, зачищає задирки у деталей. Рубає метал вручну. Ріже заготовки з прутка, листа і труб ручними ножицями, ножівками. Готує вироби та вузли під зварювання та зачищає після зварювання. Промиває, очищає та змащує деталі машин. Миє та зливає мастила з машин. Очищає машини і трактори від бруду. Бере участь в ремонті простих машин під керівництвом слюсаря вищої кваліфікації.
Повинен знати: основні прийоми виконання робіт з розбирання простих вузлів сільськогосподарських машин і тракторів; призначення і правила застосування простого слюсарного та контрольно-вимірювального інструменту, кріпильних деталей; найменування та маркування металів, мастил, мийних речовин, палива.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
Приклади робіт
- Батареї дискові лущильників – розбирання.
- Борони зубові і дискові – розбирання.
- Болти, гайки, шпильки – обпилювання задирок, різання
заготовок ножівкою, рубання зубилом, проганяння різьби.
- Колеса опорні, ножі дискові плугів – розбирання.
- Лапи культиваторів – заміна.
- Шестірні, вали і інші деталі – зачищання задирок після
механічного оброблення.
- Ящики зернотукових сівалок – розбирання.
2-й розряд
Завдання та обов’язки. Розбирає сільськогосподарські машини, комбайни і трактори, готує їх до ремонту. Ремонтує, складає прості з’єднання і вузли сільськогосподарських машин, комбайнів і тракторів із заміною окремих частин і деталей. Знімає і установлює освітлювальну арматуру. Виконує слюсарне оброблення та підганяння деталей за 2 – 14-м квалітетами (5 – 6-м класами точності). Виконує роботи з застосуванням пневматичних і електричних інструментів та на свердлильних верстатах. Нарізає різьби ручними мітчиками і плашками. Бере участь в ремонті машин середньої складності під керівництвом слюсаря вищої кваліфікації.
Повинен знати: принцип дії, правила послідовного розбирання на вузли і підготовка до ремонту сільськогосподарських машин, комбайнів та тракторів; призначення і правила застосування найбільш розповсюджених універсальних і спеціальних пристроїв та середньої складності вимірювального інструменту; призначення і застосування охолоджувальних і гальмових рідин; мастил, палива; механічні властивості матеріалів, які обробляє; основи знань про допуски і посадки, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення); основи електротехніки і технології металів в обсязі роботи, яку виконує.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 1 розряду – не менше 0,5 року.
Приклади робіт
- Бензобаки, акумулятори, кабіни, кожухи – знімання, установлення на машини і кріплення.
- Двигуни, коробки передач, мости задні – знімання.
- Диски, гальмові стрічки та фрикційні накладки – усунення пошкоджень і клепання.
- Елеватори пруткові картоплезбиральних комбайнів – розбирання.
- Кронштейни, скоби, хомутики – виготовлення.
- Лущильники – ремонт і складання.
- Мости передні, бортові передачі, механізми підіймання та
видавлювання, рейки виносу, балансири, гальма – розбирання і підготовка до ремонту.
- Муфти фрикційні – розбирання і складання.
- Плафони, ліхтарі світлові, свічки, стартери – знімання та установлення.
- Прокладки-виготовлення.
- Редуктори розподільні комбайнів – знімання та розбирання.
- Ящики зернотукових сівалок – ремонт.
- Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, професійної кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 2 (1-2) розряду
2.1. При вступі на навчання
Повна або базова загальна середня освіта.
2.2. При підвищення професійної кваліфікації
Освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 1-го розряду та стаж роботи за професією Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 1-го розряду – не менше 0,5 року.
2.3. Після закінчення навчання
Повна або базова загальна середня освіта, професійна (професійно-технічна) освіта або професійна підготовка на виробництві, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування 2-го розряду.