Кравець

1. Професія: 7433 Кравець

2. Кваліфікація: 2-3 розряди

3. Кваліфікаційні вимоги:

Повинен знати на 2-й розряд:

Н.М.1:

  • Асортимент тканин для виготовлення столової та постільної білизни. Види та властивості білизняних тканин. Будову та правила експлуатації обладнання, що обслуговуються. Технологію виготовлення столової та постільної білизни. Технологію обробки деталей фартуха. Методи та прийоми ремонту, штопання, очищення готових виробів, з’єднання фурнітури з виробом, знімання: фурнітури, оздоблення, хутряних комірів;
  • пакування: фурнітури, оздоблення, маркування за номерами речей;
  • технологію виконання всіх видів ручних, машинних та волого-теплових робіт, технічні умови на їх виконання;
  • призначення та принцип роботи устаткування, яке обслуговується.

Повинен знати на 3-й розряд:

Н.М.2:

Асортимент поясних виробів. Технологію виготовлення та способи обробки деталей поясних виробів. Види та властивості матеріалів, що використовуються. Будову та правила експлуатації обладнання, що обслуговуються. Методи та прийоми ремонту, штопання, чищення готових виробів, з’єднання фурнітури з виробом.

Н.М.3:

  • Асортимент виробів платтяно – блузочного асортименту. Види, властивості матеріалів та особливості обробки тканин зазначеного асортименту. Технологію виготовлення та способи обробки деталей виробів платтяно – блузочного асортименту. Технологію обробки, методи та прийоми пошиття, ремонту та волого-теплової обробки зазначених виробів;
  • будову та правила експлуатації обладнання, що обслуговуються.

Повинен вміти на 2-й розряд:

Н.М.1:

Ремонтувати на машинах або вручну тканини та вироби. Виконувати строчки ручних та машинних стібків. Виготовляти вироби постільного, столового асортименту, фартухів, чохлів, штор, мішків. З’єднувати деталі швейних виробів машинними строчками різної конфігурації, дублювати дрібні деталі, виконувати штопання. Очищати готові вироби. З’єднувати вручну фурнітуру, ґудзики без обмотування ніжки під час пошиття та ремонту різних виробів. Знімати фурнітуру, оздоблення, хутряні коміри з виробів, пакувати фурнітуру, оздоблення, маркувати за номерами речі в хімічному чищенні та фарбуванні одягу.

Повинен вміти на 3-й розряд:

Н.М.2:

Шити за індивідуальними замовленнями спідниці та брюки без підкладки, ремонтувати натільну білизну (типу трусів і сорочок), столову та постільну білизну, з різноманітних матеріалів на машинах або вручну відповідно до паспортів замовлень, державних стандартів, технічних умов і встановленої технології обробки., обметувати зрізи деталей, петель на спеціальній машині, копіювати лінії, які намітив закрійник, на симетричні деталі різними способами, пришивати ґудзики з обмотуванням ніжки. Розпорювати вироби та чистити деталі, склеювати прямі розриви матеріалу.

Н.М.3:

Шити за індивідуальними замовленнями халати, сукні, блузи нескладної технологічної обробки, а також моделі та зразки. Обробляти та ремонтувати підкладку, бортову і утеплювальну прокладку та стьобати хутряний крій з прокладкою. Виконувати волого-теплову обробку дрібних деталей під час пошиття та ремонту різних виробів, чистити вироби у готовому вигляді. Усувати дрібні неполадки в роботі швейного устаткування, проводити його чищення та змащування.

4.Загальнопрофесійні вимоги

Повинен:

а) раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;
б) додержуватись норм технологічного процесу;
в) не допускати браку в роботі;
г) знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, додержувати норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
д) використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

5. Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти

Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

6.Сфера професійного використання випускника

Виробництво виробів з текстилю (постільного, кухонного асортименту), виробництво швейних виробів на замовлення населення нескладної технологічної обробки; виробництво робочого одягу; виробництво верхнього одягу спеціалізованими підприємствами за індивідуальними замовленнями населення; виробництво спіднього одягу спеціалізованими підприємствами за індивідуальними замовленнями населення.

7. Специфічні вимоги

7.1.Вік: після закінчення терміну навчання – не менше 16 років.

7.2 Стать: чоловіча, жіноча.

7.3 Медичні обмеження.


1. Професія: 7433 Кравець;

2. Кваліфікація: 4 розряд;

3. Кваліфікаційні вимоги:

Повинен знати:

Н.М.4:

Технологію виготовлення чоловічих брюк, напівкомбінезонів. Складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту, види швів; способи обробки окремих вузлів та деталей в процесі виготовлення чоловічих брюк, напівкомбінезонів; види та властивості матеріалів, які використовуються.

Н.М.5:

Технологію виготовлення верхніх сорочок. Методи та прийоми пошиття, ремонту та волого-теплової обробки; технологію пошиття, вимоги державних стандартів, технічних умов до виготовлення швейних виробів; асортимент, конструкцію, складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту, види швів; види та властивості матеріалів, які використовуються.

Н.М.6:

Технологію виготовлення жакету, жилету, методи та прийоми пошиття зазначеного асортименту, ремонту та волого-теплової обробки;, складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту, види швів; властивості та асортимент тканин та допоміжних матеріалів, які використовуються; порядок усунення дрібних неполадок у роботі устаткування, що обслуговується.

Повинен вміти:

Н.М.4:

виготовляти з розподілом праці та ремонтувати брюки, напівкомбінезони. Ремонтувати й оновлювати натільну білизну (типу піжам, кальсонів, нічних та нижніх сорочок), постільну фасонну білизну та інші подібні їм вироби з різних матеріалів на машинах вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді. Брати участь у запуску нових моделей у виробництво у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки прорізних кишень, обшивних петель, викроювання та підгонки підкладки з верхом виробу, обробки пояса брюк, обробки задніх половинок брюк, спрасування вручну для створення форми чи посадки; остаточної волого-теплової обробки зазначеного виробу.

Н.М.5:

Шити за індивідуальними замовленнями верхні сорочки, а також моделі та зразки. Брати участь у запуску нових моделей у виробництво у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, комірів, горловини, пройм, розрізів переду планками, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, обшивання петель вручну; виконувати волого-теплову обробку пілочок, рукавів, наметування підборту, верхнього коміра, остаточної волого-теплової обробки верхніх сорочок. Проводити лагодження швейних виробів середньої складності з використанням машинних та ручних робіт.

Н.М.6:

Шити з розподілом праці куртки, жилети чоловічі (крім жилетів на хутряній підкладці), бушлати, сорочки формені у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, комірів, горловини, пройм, прорізних кишень, обшивних петель, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, викроювання та підгонки підкладки за верхом виробу, спрасування вручну пілочок верху для створення форми в області грудей, посадки зметаних рукавів, наметування підборту, верхнього коміра, остаточної волого-теплової обробки зазначених виробів. Обробляти деталі верху, низу виробів, наметувати пілочки на бортову прокладку вручну, вистьобувати підкладку й утеплювальну прокладку з виробом, виконувати волого-теплову обробку виготовленої бортової прокладки, дублювати деталі на пресі, виконувати волого-теплову обробку деталей виробу після розпорювання та чищення, ремонтувати шляхом вклеювання, вшивання, пришивання, застрочування вставок, доточок, накладок, на ділянках верху під час пошиття та ремонту різних виробів. Зашивати дефекти в штучних виробах зі збереженням рисунка, штопати візерунчасті та капронові вироби, трикотажні полотна, розправляти затяжки. Оздоблювати вироби строчками, додатковими деталями та фурнітурою. Готувати вироби до примірок індивідуально або в бригадах з розподілом праці.

4. Загальнопрофесійні вимоги

Повинен:

а) раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;

б) додержуватись норм технологічного процесу;

в) не допускати браку в роботі;

г) знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, додержувати норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;

д) використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

5. Вимоги до освітньо-кваліфікаційного рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти

Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією кравця 3 розряду – не менше 1 року.

6. Сфера професійного використання випускника

  • Виробництво швейних виробів на замовлення населення;
  • виробництво робочого одягу;
  • виробництво верхнього одягу спеціалізованими підприємствами за індивідуальними замовленнями населення;
  • виробництво спіднього одягу спеціалізованими підприємствами за індивідуальними замовленнями населення.

7. Специфічні вимоги

7.1.Вік: від 16 років

7.2 Стать: чоловіча, жіноча

7.3 Медичні обмеження.